Ako vybrať odsávač pár?

Digestor je nevyhnutnou súčasťou vašej kuchyne

Digestory sú praktickí pomocníci pri odsávaní pár zo zle odvetrávaných kuchýň. Predtým boli inštalované do všetkých domácností tak, aby neboli vôbec vidieť. Dnes nadobúdajú na popularite viditeľné digestory, umiestnené do priestoru kuchyne nad varnou plochou. Vďaka odsávaču pár bude vaša domácnosť bez plesní a bez nepríjemných zápachov. Prejdite si nášho radcu Ako vybrať odsávač pár.

  • Jakub, redakcia Heureka.sk
  • Doba čítania: 7 min.

Typy digestorov

Vstavané, výsuvné a závesné

Ide o nenápadné, avšak plne funkčné a praktické digestory. Tieto odsávače pár bývajú skryté za dvierkami skrinky nad varnou plochou. Poprípade sú zavesené hneď pod ňou. Sú nenáročné na priestor, a preto sa hodia do menších kuchýň. Výsuvný digestor je obľúbeným variantom, ktorý umiestňujeme tiež pod skrinku nad varnú plochu.

Vstavaný digestor môže byť plne zabudovaný priamo do kuchynskej linky. Nenaruší tak čisté línie vašej kuchyne. Opticky nezaberie toľko miesta, je preto vhodný do menších priestorov. Dizajnovo je však nevýrazný, každému nesedí jeho ovládanie a vyžaduje odbornú inštaláciu.

V menších priestoroch oceníte aj závesný variant. Ten ponúka aj pomerne jednoduchú inštaláciu a v pomere k svojim rozmerom aj dostatočný výkon. Do veľkej kuchyne sa však nehodí. Dizajnovo je nevýrazný, ale zaujme priaznivejšou obstarávacou cenou.

Výsuvné digestory

Vstavané odsávače pár

Komínové

Komínový digestor je výkonný spotrebič do stredných a väčších kuchýň. Nie je zasadený do skrinky nad varnou doskou, ale je napojený na potrubie vyvedené mimo kuchyne, napr. do komína či vetracej šachty. Ponúka vysoký sací výkon, dá sa uchytiť na stenu, a byť tak aj výrazným dizajnovým prvkom. V ponuke nájdete širokú paletu modelov, materiálov aj funkcií.

Inštalácia je náročnejšia, vyššie požiadavky má tento typ aj na veľkosť priestoru. Očakávajte aj vyššiu spotrebu energie a obstarávaciu cenu.

Komínové digestory Komínový retro digestor Digestor komínový čierny Komínový digestor biely

Pokiaľ máte kuchyňu v tvare L, alebo len varnú dosku umiestnenú v rohu kuchyne, hľadajte v kategórii rohový digestor.

Ostrovčekový

Ostrovčekový digestor je určený na zavesenie nad varný ostrovček. Tieto modely sú známe aj pod pojmom závesné alebo lustrové digestory. Sú vhodné do väčších kuchýň a dokážu vyvinúť veľmi vysoký výkon. Ide o veľmi výrazný dizajnový prvok, preto sú to zvyčajne spotrebiče s veľmi moderným vzhľadom. Preto počítajte s vyššou obstarávacou cenou a potrebou odbornej inštalácie.

Variantom k tomuto typu je stropný digestor. Ten je dizajnovo menej výrazný a priestor nijako neruší. Pri zvolení vhodného prevedenia môže pôsobiť až dojmom strešného okna.

Ostrovčekové odsávače pár

Zabudovaný vo varnej doske

Moderný spôsob odsávania pár z varenia. Pary sú strhávané smerom dole a odsávané štrbinou umiestnenou priamo vo varnej doske. Ventilačná jednotka digestora je umiestnená pod kuchynskou linkou a tam ponúka možnosť pripojenia odťahového potrubia. Výrazne šetrí miesto v kuchyni, ponúka vysoký výkon, nízku spotrebu a jednoduchú údržbu. To všetko v modernom prevedení. Rovnako existuje možnosť elektricky výsuvného digestora z kuchynskej dosky, ktorá má v sebe integrovaný motor. Tomu však zodpovedá aj cena.

Pre ďalšie užitočné rady do kuchyne navštívte naše inspiračné stránky. Nájdete tam napr. článok na tému Ako a čím vyčistiť chladničku a tiež čo robiť, keď Chladnička drnčí a vydáva divné zvuky.

Ako vybrať digestor podľa parametrov

Spôsob odsávania

Odťahové

Odťahový digestor používajte tam, kde ho možno pripojiť na komín alebo na potrubie na dostatočné odsávanie pár. Tento spôsob sa označuje aj ako externé odsávanie. Najefektívnejší je priame odťahové potrubie bez akýchkoľvek ďalších nadbytočných prvkov. Ide o vyvedenie potrubia priamo z domu cez bočnú alebo hornú časť nehnuteľnosti, pričom je potrebné zabezpečiť inštaláciu vhodnej strešnej krytiny, aby sa zabránilo nežiaducemu zatekaniu vody.

V zime by ste mali brať do úvahy aj možnosť zrážania pár smerom nadol, čo sa dá vyriešiť rôznymi záhybmi a špeciálnymi prvkami v odťahovej ceste. Typickým príkladom takýchto opatrení je spätná klapka, ktorá sa otvára len od digestora smerom von. Dĺžka potrubia by nemala presiahnuť 2 až 3 metre. V prípade dlhšej cesty sa môže v jej priebehu použiť dodatočný motor a tým upevniť jeho výkon.

Digestor zadný odťah Digestor bočný odťah Digestor so spodným odťahom

Recirkulačný

Cirkulačný digestor voľte do priestorov, kde nie je možnosť pripojiť sa na komín. Vzhľadovo ide o rovnaký prvok ako pri odťahových digestoroch. Zásadný rozdiel je však vo vnútri digestora. Ten nie je napojený na žiadny odťah, ale je vybavený recirkulačným systémom, ktorý funguje tak, že digestor nasáva vzduch z miestnosti do seba, vyčistí ho napr. cez uhlíkový filter a vracia späť do priestoru. Toto zaisťujú špeciálne filtre, ktoré sa odporúča čistiť a najdlhšie raz za 6 mesiacov ich vymeniť, čo sa podpíše aj na vašich financiách.

Na trhu sa objavujú aj digestory, ktoré v sebe kombinujú dva predchádzajúce typy. Odťah prebytočných pár si tak môžete nastaviť podľa momentálnej potreby.

Digestory s recirkuláciou Uhlíkový digestor

Výkon

Jedným z najdôležitejších parametrov je výkon, ktorý sa udáva v m³/hodinu, čo znamená hodnotu objemu vzduchu, ktorý je odsávač pár schopný odsať za hodinu. Práve výkon rozhoduje o tom, či odsávač pár splní svoju úlohu v interiéri vašej kuchyne. Potrebný výkon si však môžete ľahko vypočítať.

Ako vypočítať potrebný výkon digestora?

Ak si nie ste istí výkonom, ktorý by mal zodpovedať miestnosti, v ktorej budete digestor inštalovať, pomôže vám tento jednoduchý vzorček:

Dĺžka × šírka × výška = objem v m³

Tým vypočítate objem miestnosti, v ktorej budete variť, a teda aj množstvo vzduchu v nej. Výkon vášho nového digestora by mal tento objem nahradiť aspoň 10-krát za hodinu, najlepšie však 16-krát. Vypočítaný objem dosaďte do nasledujúceho vzorca:

Objem v m³ × 16 = výkon v m³/hod.

A práve takýto výkon, alebo prinajlepšom o niečo vyšší, potrebujete pre svoje priestory. Ak však máte kuchyňu spojenú s obývacou časťou, pri výmene vzduchu v tomto priestore by dochádzalo zároveň k úniku tepla. V takom prípade si vyberte digestor, ktorý zvládne 600 m³/hod.

Pre správne odsávanie pár je ďalej dôležitá samotná konštrukcia digestora. Ide napr. o pozície a celkovú plochu filtrov, hĺbku digestora, vnútorné vedenie vzduchu a taktiež o prevedenie odťahového potrubia, ktoré by malo mať čo najkratšiu cestu bez zbytočných záhybov, nech sa nepripravujete o výkon.

Výkon priamo ovplyvňuje energetickú náročnosť. Čím väčší výkon požadujete, tým vyššiu spotrebu očakávajte. Preto si strážte, aby presah výkonu nebol veľký, zbytočne by ste tak plytvali elektrickou energiou.

Objem miestnosti Ideálny sací výkon digestora
40 m³ 400 m³/h
60 m³ 600 m³/h
80 m³ 800 m³/h
100 m³ 1000 m³/h

Hlučnosť

Tento parameter je dôležitý hlavne v prípade, ak máte kuchyňu spojenú s obývacou časťou. Hlučnosť rastie s výkonom digestora. Recirkulačné modely sú všeobecne hlučnejšie, avšak vyšší hluk môže súvisieť aj so zlou montážou. Medzi tichšie digestory patria modely s hlučnosťou nižšou ako 60 dB, tie najtichšie z nich sa môžu pýšiť hodnotou iba 40 dB, niektoré dokonca aj nižšou. Hlučnejšie modely vydávajú hluk vyšší ako 70 dB.

Hmotnosť

Berte ohľad aj na hmotnosť digestora, a to hlavne pri závesných a komínových, kde je potrebné poznať nosnosť skrinky, v ktorej bude digestor umiestnený, alebo stropu, na ktorom bude pripevnený.

Energetická účinnosť

Meria výkon a spotrebu digestora. To znamená, koľko energie potrebuje odsávač pár na dosiahnutie určitého výkonu. Najúspornejšie spotrebiče sa pýšia hodnotou A, zatiaľ čo tie najmenej úsporné majú hodnotu G. Výnimočne sa môžete stretnúť aj s triedou A+.

Materiál

Digestory sú najčastejšie vyrábané v prevedení brúseného nerezu, ktorý sa ľahko čistí. Alebo si môžete vybrať digestor, ktorý kombinuje hliník, oceľ a číre mliečne sklo. Pri skle však počítajte s tým, že pre dokonalý vzhľad bude potrebné ho dôkladne leštiť. Z módy zatiaľ stále nevyšli ani klasické biele digestory spravidla vyrábané v kombinácii plechu a smaltu.

Nerezový digestor Retro digestor Digestor čierny Digestor biely

Aký digestor s ohľadom na funkcie

  • Osvetlenie – majú ho všetky moderné digestory. Žiarovky by mali byť nasmerované kolmo na pracovnú plochu a ich kryt by mal byť pre dosiahnutie maximálneho svetelného efektu číry, nie matný.

  • Dobehový systém – funguje na stlačenie jediného tlačidla, a to tak, že sa aktivuje dobeh motora na určitú dobu po vypnutí odsávača. Priestor okolo kuchyne sa tak dokonale odvetrá od uniknutých pachov.

  • Automatické odsávanie – samo sa zapne, keď digestor identifikuje vyššie množstvo pár v okolí.

  • Senzor regulujúci silu odsávania – sám rozpozná, keď je v miestnosti vyššie množstvo pár a je potrebné vyvinúť väčšiu silu na odsávanie.

  • Indikátor znečisteného filtra – LED indikátor, ktorý upozorní, keď je načase filter vyčistiť alebo vymeniť.

  • Dotykové ovládanie – nahrádza obvyklé mechanické ovládacie prvky, namiesto ktorých má digestor displej zobrazujúci rôzne funkcie a prevádzkové hodnoty.

  • Diaľkové ovládanie – zaistí vám dokonalý komfort pri varení. Digestor tak budete môcť ovládať na diaľku pomocou ovládača.

Príslušenstvo a ďalšia výbava do kuchyne

Príslušenstvo k odsávačom pár

Filtre pre digestory

Uhlíkové filtre do digestora

Sporáky

Vstavané rúry

Varné dosky

Mikrovlnné rúry

Rady na záver

Rozdiely medzi filtrami

Kovový tukový filter je viditeľne umiestnený zo spodnej časti digestora a ľahko ho umyjete ručne aj v umývačke riadu. Pred tým je však dobré namočiť ho do vody s rozpustenou jedlou sódou.

Textilný tukový filter zachytáva do svojho povrchu viac ako 90 % tukových častíc. Jeho životnosť sa pohybuje okolo 2 mesiacov, ale je dobré ho čistiť po 100 hodinách prevádzky. Môžete ho vyprať v ruke.

Uhlíkový filter pohlcuje nepríjemné pachy vznikajúce pri varení. Patrí medzi najpoužívanejšie filtre na trhu. Nie sú však umývateľné ani recyklovateľné. Vydržia aj pol roka.

Pri výbere filtra nezabudnite overiť jeho kompatibilitu s vaším digestorom.

Ako vyčistiť digestor

O digestor by ste sa mali starať komplexne, iba vymieňať filtre nestačí. Ak chcete, aby tento prvok kuchyne vyzeral stále pekne a plne zastával svoju funkciu v domácnosti, dbajte na jeho údržbu.

Pravidelne (minimálne 1× za mesiac) digestor utierajte vlhčenou handričkou. Veľkú starostlivosť potom venujte filtrom pri recirkulačných digestoroch, ktoré potrebujú nielen čistiť, ale aj po čase vymeniť. Tukové filtre je možné umývať ručne aj ich vkladať do umývačky. Sú totiž vyrobené z ocele. Uhlíkové filtre majú obmedzenú životnosť, ktorú predĺžite opatrným umytím. Na čistenie tohto filtra môžete taktiež použiť umývačku riadu, avšak iba do teploty 65 °C. Filtre vracajte do digestora vždy dokonale vysušené.

Umiestnenie alebo ako vysoko digestor

Digestor musí vždy vychádzať z konceptu kuchyne, do ktorej ju plánujete umiestniť. Jeho situovanie je spojené s varnou doskou. Práve nad ňou musí byť umiestnený, aby čo najlepšie plnil svoju primárnu funkciu, a to odvádzanie prebytočnej pary a zápachov von z interiéru.

Digestor je potrebné umiestniť do určitej výšky nad varnú dosku od 80 do 100 cm. Ďalším dôležitým hľadiskom je šírka odsávača pár, ktorá sa musí aspoň rovnať šírke varnej dosky, v lepšom prípade ju môže presahovať. Šírka digestora sa pohybuje od 40 do 100 cm, môže byť ale aj viac.

Ďalšie užitočné články

Čistenie chladničky Divné zvuky chladničky